Historia ROD

Ogród „Jaśmin” w Mysłowicach w ciągu kilku lat  znacząco się postarzał. W 2003 roku obchodził    swoją 75 rocznicę   powstania, w 2006 świętował już 90 jubileusz a w roku 2010 stukło mu 100 lat. Jak to możliwe?

Stare przysłowie mówi, że ciekawość to pierwszy stopień do… wiedzy. Bodźcem skłaniającym do ustalenia prawdy była rozbieżność w datowaniu roku założenia Ogrodu  „Jaśmin” w Mysłowicach. Na bramach wjazdowych widnieje rok 1928, zaś kronika ogrodowa (założona w 1978r) mówi
o roku 1916. Rezultat poszukiwań był zaskakujący.  Z całą pewnością możemy stwierdzić,
że Ogród „Jaśmin” założony został w  1910 roku.

Głównym źródłem informacji o historii ogrodu i przewodnikiem po kolejnych latach jego istnienia była kronika  prowadzona w Ogrodzie. Informacje tam zawarte zostały potwierdzone i rozszerzane, poprzez sięganie do innych istniejących dokumentów a także do wspomnień działkowców. Podczas tej pracy napotykano na różne rozbieżności, które należało uściślić.

Obecna kolonia „Jaśmin I” to część macierzysta Ogrodu  „Jaśmin” założonego w 1910r przez pierwszych lokatorów domu  przy ulicy Mikołowskiej będących członkami Związku Budowlanego „Bauverein”. Związek ten założony w 1909 roku można nazwać pierwszą spółdzielnią mieszkaniową. Zasiedlanie budynku ze względu na jego wieloklatkowość przebiegała etapowo.
W latach 1910 – 1913 systematycznie oddawano do zamieszkania 102 mieszkania. Wśród osób inicjujących powstanie ogrodu wymienieni  zostali w I tomie kroniki panowie Władysław Goinka, Edward Kierek oraz osoba o nieustalonym do tej pory imieniu a nazwisku Paruzel.

Datowanie założenia ogrodu w 1910 roku potwierdza notatka zawarta
w odszukanym wydaniu czasopisma „Działkowiec” z 1962 roku. Podjęcie działań zmierzających do odszukania roczników wymienionego wyżej czasopisma możliwe było dzięki wskazówkom pana Janusza Wieczorka, wnuka Edwarda Kierka. Pan Wieczorek zapamiętał, że w czasopiśmie działkowym zamieszczony był artykuł poświęcony dziadkowi. Artykuł ten okazał się nekrologiem niżej zamieszczonym.

edw_kierek

Panu Januszowi Wieczorkowi składamy serdeczne podziękowania gdyż to Jego informacje
i wspomnienia stanowiły podstawę dokonanego odkrycia i wzbogaciły wiadomości o naszym Ogrodzie. Przybliżyły również sylwetkę pana Edwarda Kierka, pracownika Kolei Państwowej żyjącego w latach 1880 – 1962, zaangażowanego w działalność związaną z rozwojem ogrodu.
Na swojej działce z pasją hodował dynie, a wybudowana przez Niego urokliwa altanka (po modernizacjach dokonanych przez kolejnych właścicieli) wciąż znajduje się na działce posiadającej obecnie nr 19. Jego ogrodowym sąsiadem a zarazem współzałożycielem ogrodu był pan Paruzel. Panowie ci rywalizowali z sobą w przygotowywaniu ogrodowych herbatek i nalewek, namiętnie palili długie fajki i grywali w „skata”. O panu Władysławie Goince wiemy tylko, że mieszkał
w Bauvereinie w klatce 26 (była ona pierwszą oddaną do zamieszkania) i przez długi okres czasu działał na rzecz ogrodu w zarządzie. Ogród „Jaśmin” usytuowany był za cmentarzem (pomiędzy obecną ulicą Mikołowską a Mickiewicza).

„Jaśmin 1” stanowił młodszą o 6 lat część ogrodu „Jaśmin” i to o nim jest mowa w pierwszym tomie naszej kroniki. Powstał w 1916 roku dzięki staraniom Zarządu Ogrodu „Jaśmin” i stanowił powiększenie istniejącego już ogrodu. Trudno dziś ustalić, w którą stronę następowało poszerzanie ogrodu ponieważ na najstarszej mapie geodezyjnej, do której dotarto, zaznaczona już jest całość ogrodu (część z 1910r i 1916r). Ogród w tym czasie zajmował powierzchnię 1.02 ha, na której rozparcelowane były 54 działki mające średnio po 180 m2. Niewiele wiadomo o dziejach ogrodu „Jaśmin” do II Wojny Światowej.

Z pisma do „PP Działkowcy Rzeczypospolitej” , które podpisał  gen. sekr. Lubawy i prezes Morciniec, z okazji 10 lecia Związku Towarzystw Ogrodów Działkowych i Osiedli Rzeczypospolitej dowiadujemy się, że „…przed założeniem Związku było kilka ogrodów działkowych w Polsce i to: jeden w Warszawie i pojedyncze ogrody w województwach śląskim, pomorskim, poznańskim, razem 47 ogródków działkowych z 4.188 działkowcami.”

3 lipca 1927r powstał w Poznaniu Związek Towarzystw  Ogrodów Działkowych, stąd też rok 1928 uwidoczniony na bramach  naszego ogrodu nie jest rokiem powstania ogrodu lecz rokiem inicjującym wstąpienie ogrodu do Związku.

Z tego samego pisma dowiadujemy się również o tym,  że już w lipcu 1936 roku funkcjonowało 394 ogrodów działkowych,  wśród których 262  to ogrody zrzeszone w siedmiu silnie działających związkach TOD w Warszawie, Poznaniu, Lwowie, Krakowie, Wilnie, na Śląski i Pomorzu.

Literatura dwu roczników miesięcznika „Śląski Działkowiec”, który wydawany był od 1933r, pozwoliła na uzyskanie ciekawych informacji z życia ogrodów. Pomimo, że wiadomości te powinny stanowić odrębne opracowanie, pozwolę sobie na przytoczenie niektórych z nich.

 W 1931 roku w Grudziądzu odbył się II Ogólnopolski Kongres Ogrodnictwa Działkowego,
na którym podjęto uchwałę o wprowadzeniu w ogrodnictwie „Święta Owocobrania” w miejsce rolniczych „Dożynek”, które odbywać się winno w połączeniu z mszą świętą dziękczynną w drugiej połowie września. Wnioskodawca delegat Śląskiej Izby Rolniczej  Wł. Włosik uzasadnia przyjętą propozycję w następujący sposób: „…ogrodnik nie ma zboża w ogrodzie i sadzie, więc też nie sprząta go – nie „żnie” zboża, stąd też nie może „dożynków” obchodzić. Ogrodnik natomiast zbiera płody ogrodu warzywnego i owoce sadu wzgl. winnic. Jeżeli zagranicą właściciele winnic obchodzą uroczystość „winobrania” to dlaczego nie mogliby ogrodnicy wprowadzić u siebie podobnej uroczystości pod nazwą „święta owocobrania”….”.

Z działu „Z życia Towarzystw” Śląskiego Działkowca” dowiadujmy się, ze wiosną 1937 roku „… powołano do życia Zarząd Obwodowy na Miasto Mysłowice i okolicę. W zebraniu, w którym brało udział 8 delegatów, przedstawicieli 8 Towarzystw, przewodniczył wiceprezes Okręgowy Związku.
A. Nowak. Po uchwaleniu regulaminu wybrano Zarząd Obwodowy składający się z pp.: Ludwik Ćmok prezes, Jan Pyrlik zastępca, Jan Nawrot sekretarz, Zielosko Emanuel zastępca, Piotr Kaczmarczyk skarbnik.”.

Wśród innych ciekawych wiadomości zawartych w „Śląskim Działkowcu” znajduje się krótka informacja o tym, że działkowcy na swoją patronkę wybrali „Małą Tereskę od Dzieciątka Jezus”, zaś dzień 3 października miał stać się dorocznym „Świętem dziękczynienia” działkowców za urodzaje i zbiory w naszych ogródkach. Jej postać błogosławiąca pracę na działce i zbiory umieszczona została na zielono – złotym sztandarze. Z notatki tej  nie wynika, do kogo należał ów sztandar. Domniemać można, że do Śl.Związku TOD. Artykuł ten podpisany jest inicjałami J.S., które prawdopodobnie należały do wiceprezesa Okręgowego Związku TOD i O Józefa Słomki, który od stycznia 1936 roku był kierownikiem Komitetu Redakcyjnego „Śląskiego Działkowca”. Wśród nekrologów odnotowane są również zgony działkowców naszego miasta.

nek2 nek1

Pomimo zaciętego oporu Polaków wojska niemieckie 2 i 3 września 1939r zajęły cały Górny Śląsk. Po zakończeniu działań wojennych z części ziem polskich utworzono Generalną Gubernię. Pozostałą część, w tym Mysłowice, włączono do Rzeszy. Na tych terenach ze szczególną siłą przystąpiono do likwidacji wszelkich przejawów polskości. Okupant rozwiązał wszystkie organizacje, stowarzyszenia i  związki, wprowadzając swoją administrację. Spora część dokumentów zaginęła bezpowrotnie. Częstokroć były one niszczone świadomie przez Polaków, by zapewnić bezpieczeństwo obywatelom polskiego pochodzenia, szczególnie tym, którzy byli zaangażowani w działalność organizacyjną i społeczną. Stąd nie można nic dopowiedzieć
o  działalności ogrodu w okresie okupacji.

Wycofanie się wojsk niemieckich z naszego miasta miało miejsce jeszcze podczas martwego okresu życia przyrody.  Jednak już wiosną 1945 roku reaktywowano pierwsze Towarzystwa Ogrodów Działkowych oraz rozpoczęto zagospodarowanie działek. O tym, że ogródki działkowe odgrywały znaczącą rolę w odradzającym się państwie polskim świadczy apel władz skierowany do społeczeństwa.

apel

Z opracowania pana Romana Lubojańskiego pt.: „Historia Pracowniczych Ogrodów Działkowych im. prof. dr Edmunda Jankowskiego w Mysłowicach 1931-70r.” dowiadujemy się, że w marcu 1945roku pięć ogrodów działkowych w Mysłowicach rozpoczęło swą działalność. Do nich należały:

  1. Towarzystwo Ogrodów Działkowych im. prof. dr E. Jankowskiego,
  2. Towarzystwo Ogrodów Działkowych Jaśmin,
  3. Towarzystwo Ogrodów Działkowych Jutrzenka,
  4. Towarzystwo Ogrodów Działkowych Wyzwolenie,
  5. Towarzystwo Ogrodów Działkowych Rodzina Kolejowa.

Zarządy TOD w naszym mieście otrzymały wówczas do zagospodarowania, zgodnie z ustalonym przez  Zarząd Miejski przydziałem, drzewa i krzewy owocowe. Zakupione zostały one w Miejskiej Szkółce Drzew Owocowych w cenie 5 zł za drzewko (jabłoń, grusza, śliwa) i 1 zł za krzak porzeczki. Ustalony podział przedstawiał się następująco:

Nazwa ogrodu ilość drzew ilość krzewów cena
TOD „Jutrzenka” 300 szt. 1000 szt. 2.500 zł
TOD „Wyzwolenie’ 150 szt. 400 szt. 1.500 zł
TOD „Jankowski” 100 szt. 200 szt. 700 zł
TOD „Rodzina Kolejowa” 50 szt. 150 szt. 400 zł
TOD „Jaśmin” 50 szt. 150 szt. 400 zł
Razem 650 szt. 1900 szt. 5.150 zł

Kolejna informacja z naszej kroniki ogrodowej dotyczy ogrodu „Jaśmin II”, który złożony został na przełomie 1945/46 roku. Wtedy to na niecałym hektarze (0,78 ha) wytyczono 24 działki.
W ówczesnym czasie ogród „Jaśmin” powierzchniowo składał się z dwóch części usytuowanych po przeciwległych stronach ulicy Mikołowskiej.

W skład pierwszego powojennego zarządu weszli wówczas:

  • Władysław Goinka – przewodniczący,
  • Wiktor Sapok – zastępca,
  • Roman Habryka – sekretarz,
  • Bonawentury Jasiński – skarbnik

W maju 1949 roku Towarzystwa Ogrodów Działkowych przejęte zostały przez Centralną Radę Związków Zawodowych i przyjęły nazwę Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Według Kroniki Miasta  w dniu 31.12 1964r w Mysłowicach funkcjonowało 9 ogrodów zrzeszonych w związku.

Lp. nazwa POD położenie ilość działek obszar prezes rok założenia
1 prof. E Jankowskiego Mikołowska 45 1 ha Jan Bittner 1931
2 Jaśmin Mikołowska 83 2,25 Wiktor Sapok 1917 i 1945
3 Rodzina kolejowa Wyspiańskiego 67 2,20 Jan Każmierczak 1955
4 Czereśnia Wyspiańskiego 46 2,00 Mirosław Cipiński 1956
5 Jutrzenka Szopena 239 9,80 Stanisław Głowacz 1933
6 Ślązaczka Szopena 86 3,50 Marian Adamski 1933
7 Wyzwolenie Boliny, Miarki
i inne
301 8,70 Marian Witkowski 1926
8 Górnik Wielka Skotnica 54 2,31 Michał Kinas 1955
9 Jedność Drzymały i Reja 100 5,51 Jan Kupski 1936 i 1946

Niewielkich różnic w ilości działek jak również w powierzchni ogrodu nie da się już uściślić.
W  planach zagospodarowania miasta  przewidywano likwidację działek znajdujących się
w centralnych punktach Mysłowic. POD Jankowski uległ likwidacji w 1970r. Jego los podzieliły również inne ogrody.

Po rezygnacji Władysława Goinki funkcję prezesa przejął w 1964 roku Wiktor Sapok i piastował ją do roku 1968r. Pierwszy kronikarz ogrodowy w dwóch zdaniach odnotował: „…W latach 1969 –72 kolejno zmieniali się przewodniczący POD. Byli nimi: Stanisław Będkowski, Tadeusz Wieczorek, Roman Habryka, Karol Pacwa…”. Opierając się na wspomnieniach syna pana Tadeusza Wieczorka dowiadujemy się, że ojciec jego został prezesem w wyniku niezidentyfikowanej do tej pory „wyższej konieczniści”, przejmując  funkcję od poprzednika. Z dużym prawdopodobieństwem  możemy przyjąć że w latach 1968 – 1972 prezesami byli panowie Stanisław Będkowski i Tadeusz Wieczorek. Szczegółowa analiza materiałów zawartych w kronice pozwala na stwierdzenie, że prezesem otwierającym w 1974r świetlicę ogrodową był Karol Pacwa.  Zatem jego kadencja przypadała na lata 1972 -1976.  Sumując prace zarządów ogrodu „Jaśmin od 1945r, należy stwierdzić, że w okresie ich urzędowania prowadzone były szkolenia i kursy organizowane dla działkowców, podczas których zdobywano wiedzę dotyczącą oczkowania róż, szczepienia drzew
i krzewów. Prowadzono prace związane z zagospodarowaniem nowej powierzchni ogrodu „Jaśmin I”, poszerzeniem alei głównych ogrodu, założeniem ogrodzenia zewnętrznego oraz nowych bram wjazdowych. Wybudowano również świetlicę usytuowaną i funkcjonującą do dzisiaj w kolonii I przy ulicy Mickiewicza.

W skład Zarządu w 1976 roku weszli:

Jan Jarociński – prezes

Artur Cyba – zastępca

Walter Szolc – sekretarz

Marcel Płaza – skarbnik

Adam Hat – świetlicowy

Sylwester Kalus – gospodarz I

Zofia Pudełko – gospodarz II

W 1978 roku nastąpiła likwidacja działek po stronie Bauvereinu i części działek po stronie cmentarza. Pierwszy teren przeznaczono pod wielokondygnacyjną zabudowę mieszkaniową, drugi pod budowę pawilonu handlowego, wieżowca i magistrali ciepłowniczej. W ramach rekompensaty ogród otrzymał nowy teren przy ulicy Huta Rozalii, obecna kolonia „Jaśmin III”. W tym miejscu potrzebne jest wyjaśnienie -aktualna numeracja kolonii ogrodu nie odpowiada kolejności ich powstawania.

W związku z powyższym podjęto prace związane z rozparcelowaniem działek i ich zagospodarowywaniem oraz doprowadzeniem do nich wody. Po wyborach uzupełniających skład zarządu zasilili: Jerzy Staroń, Marian Ackerman, Ireneusz Scelina, Tadeusz Gola, Janusz Suszka, Dionizy Ochmański, Paweł Pieprzyca. Analiza dokumentów pozwala na wysnucie przypuszczenia, że największym problemem, z którym borykali się kolejni prezesi, były liczne zmiany osobowe
w składach zarządów. Dlatego też postanowiono nie wymieniać wszystkich nazwisk osób współpracujących z prezesami. Należą im się słowa podziękowania za mniejszy lub większy wkład pracy w działaniach na rzecz naszego Ogrodu. Zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłamy do załączonego wykazu nazwisk pojawiających się w I i II tomie kroniki ogrodowej. Charakterystyczną cechą tego zarządu było organizowanie uroczystości
i spotkań z okazji Dnia Kobiet,  Dnia Matki, Dnia Dziecka, Nowego Roku. Zainteresowani działkowcy mieli również możliwość wyjazdu poznawczo – szkoleniowego do Warszawy
i Skierniewic.

Likwidowanym ogrodom miasto proponowało tereny południowo – zachodnie Mysłowic w okolicy ulicy Huta Rozalii. W związku z tym faktem postanowiono formalnie połączyć ogrody, które na tym obszarze otrzymały nowy przydział w jeden duży kompleks, pod wspólnym zarządem.

W 1980 roku nastąpiło formalne połączenie ogrodów „Jaśmin”, „Jutrzenka” i „XXX- lecia PRL”. Nowopowstały Zarząd składał się z przedstawicieli poszczególnych ogrodów i  przedstawiał się następująco:

Stanisław Głowacz – prezes

Stefan Sorek – zastępca

Jan Jarociński – zastępca

Jerzy Dyjąg – skarbnik

Kazimierz Bibrzycki – sekretarz

Marian Ackerman – sekretarz

Renata Komsa – sekretarz

Ireneusz Scelina – sekretarz

Aleksander Dąbrowski – gospodarz

Marian Augustyniak – świetlicowy

Powyższa sytuacja nie odpowiadała Zarządowi i działkowcom naszego Ogrodu. Na zwołanym
w dniu 11 kwietnia 1981r. walnym zebraniu działkowcy ogrodu „Jaśmin” podjęli decyzję
o samostanowieniu. Jego prezesem pozostał dalej Jan Jarociński, zaś w skład zarządu weszli: Marian Ackerman – zastępca, Rudolf Pieprzyca – skarbnik, Renata Komsa – sekretarz. Petycję popartą uchwałą reaktywującą samodzielność ogrodu przedstawiono na posiedzeniu nowopowstałego Zarządu połączonych ogrodów w dniu 7.07.81r.

W marcu 1982 roku oddano zrekultywowaną część kolonii I przez którą przeprowadzony został ciepłociąg. Na tym obszarze odtworzono 14 działek, które przydzielono nowym działkowcom. Działania Zarządu zaowocowały doprowadzeniem energii elektrycznej do kolonii I i III,  przyczyniły się również do pozyskania  nowego areału ziemskiego, który przeznaczono pod organizację trzeciej kolonii oraz pod nową świetlicę, na budowę której otrzymano zgodę.

W październiku 1983 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Świetlicy w składzie: Czesław Guja – prezydent miasta, Stanisław Kożuch – naczelnik,  Maria Bugla – kierownik WGT, Stanisław Gąsior –Dyrektor PRG, Bogdan Kotyrba – architekt miejski, Jan Jarociński – prezes, Marian Ackerman – wiceprezes i działkowcy: Joachim Bittner, Marek Kosiarkiewicz, Jan Mokosa, Adam Guja. Projekt świetlicy obejmował dwie samodzielne części. Pierwszą świetlicową, drugą hotelowo – biurową z zapleczem gospodarczym. W roku 1985 WZ PZD przekazał dotację w kwocie
2 milionów złotych, która pozwoliła na zakup części materiałów do budowy. Wykopano i zalano fundamenty pod salę świetlicową. Sytuacja polityczno – ekonomiczna kraju i niespodziewana śmierć Jana Jarocińskiego spowodowały spowolnienie prac budowlanych.

Działalność Zarządu Ogrodu „Jaśmin” kierowanego przez Jana Jarocińskiego cechowała duża aktywność. W 1984r ogród uzyskał IV miejsce w konkursie o najpiękniejszy ogród w rejonie Katowic oraz dyplom za zasługi dla rozwoju ogrodnictwa, zaś w 1985r uzyskał II miejsce w konkursie o najaktywniejszy ogród województwa katowickiego. Zarząd włączył się w ogólnopolską akcję Budowy Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki, przesyłając pieniężną cegiełkę, zorganizował również wycieczki szkoleniowo-rekreacyjne do Instytutu Sadownictwa i Warzywnictwa w Nowej Wsi i Skierniewicach.

W latah1989-1996 zarząd w składzie Halina Łukasik, Stanisław Garstka – zastępcy, Roman Burczak – sekretarz, Tadeusz Gola – skarbnik pracuje pod kierunkiem Joachima Bittnera.

W związku z sytuacją gospodarczą w kraju Zarząd wspólnie z Społecznym Komitetem Budowy Świetlicy długo rozważał możliwości finansowe związane z budową. W ostateczności podjęto decyzję o dokonaniu zmian w projekcie rozpoczętej inwestycji. Z powodów ekonomicznych postanowiono zrezygnować z drugiego członu świetlicy, czyli części hotelowo – biurowej. Równocześnie dokonano przeprojektowania sali świetlicowej z uwzględnieniem już istniejących fundamentów.  Prace, które w tym okresie zostały wykonane, to: wymiana części ogrodzenia „Jaśmin I” graniczącej z cmentarzem, doprowadzenie wody i elektryczności do działek kolonii II, zamknięcie bryły świetlicowej, podłączenie do niej wody i prądu,  rozpoczęcie budowy zaplecza kuchennego, pozyskanie terenu pod nowe ogródki, parcelacja i przydział działek, doprowadzenie wody, elektryfikacja, ogrodzenie nowej kolonii.

1996 roku funkcję prezesa objął Roman Burczak, zaś w skład ścisłego zarządu weszli Ireneusz Scelina  – zastępca, Halina Łukasik – sekretarz, Tadeusz Gola – skarbnik. W okresie Jego kadencji dokonano otwarcia w 1998r nowej świetlicy. Równocześnie podjęto działania modernizacyjne małej świetlicy, w której przebudowano zaplecze biurowo – magazynowe co pozwoliło na zainstalowanie sanitariatów w pomieszczeniu oraz likwidację starych ubikacji „z serduszkiem”. Położenie płytek podłogowych, odmalowanie pomieszczeń a także starania świetlicowej, pani Krystyny Chowaniec, przyczyniły się do znacznego podniesienia poziomu estetyki pomieszczeń. Zarząd przeanalizował również problem  zalewania wodą deszczową kolonii I, co najbardziej widoczne było w mokrych porach roku. Wykorzystano ponad 7 metrową różnicę poziomów i podjęto się budowy rurociągu odpływowego przeprowadzonego przez ogród. Poza tradycyjnie organizowanymi spotkaniami działkowców (zebrania sprawozdawcze i dożynki) zorganizowano dwukrotnie dożynki dla dzieci, zaś w 2004 roku uroczyste powitanie lata. W dużej świetlicy dokonano wymiany okien i naprawiono dach. Podniesiono również jej wygląd estetyczny poprzez położenie kafelek na podłogach, odmalowanie ścian wewnętrznych i elewacji budynku.

Dużo dyskusji i mieszanych uczuć wywoływały informacje pojawiające się w mediach a dotyczące zmian organizacyjnych Pracowniczych Ogrodów Działkowych. W kwietniu2005r prezes Roman Burczak przedstawił na zebraniu sprawozdawczym informacje dotyczące zmian,  jakie mają nastąpić w Pracowniczych Ogrodach Działkowych oraz zapoznał zebranych ze stanowiskiem Krajowej Rady PZD dotyczącym powyższych zmian. Nowa Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych została podpisana 8.08 2005. Jedną z widocznych dla laików zmian jest przyjęcie przez ogrody nazwy Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

22.04.2006r w wyniku wyborów  prezesem został Jan Pypeć zdjęcie, członkami zarządu zostali Jerzy Jarczyk – wiceprezes, Ireneusz Scelina – sekretarz, Marian Zakrzewski – skarbnik, Piotr Pudełko – gospodarz.  Czteromiesięczna kadencja zakończona postawieniem wotum nieufności zarządu wobec prezesa, zaowocowała wymianą sieci wodociągowej w kolonii II i III. Zarząd „Jaśminu” przy akceptacji Okręgowego Zarządu  powołał na stanowisko ponownie Romana Burczaka.

To Jemu przypada w udziale organizacja obchodów 100 lecia istnienia ogrodu. ROD „Jaśmin”
w Mysłowicach w swoje setne urodziny składa się z czterech kolonii położonych przy ulicy Mickiewicza i Huta Rozalii. Kolonia „Jaśmin I” posiada 26 działek i małą świetlicę, „Jaśmin II” tworzy 13 działek i duża świetlica, „Jaśmin III” skupia 67 działek zaś „Jaśmin IV” 26 działek. ROD „Jaśmin” w Mysłowicach zajmuje 4,1 ha powierzchni,  na której rozmieszczone są 132 działki.

Kto poprowadzi ogród przez drugie stulecie? Jakie będą jego dalsze losy? To dziś wielka niewiadoma. Życzymy, by wzrastał i rozkwitał ,przynosząc radość działkowcom i chlubę miastu.

Założyciele ogrodu „Jaśmin” w Mysłowicach:

  • Edward Kierek
  • Władysław Goinka
  • Pan Paruzel
Edward Kierek

Edward Kierek

 

Powojenni prezesi:

1945-1964     Władysław Goinka

1964-1968     Wiktor Sapok

1968-1972     Stanisław Będkowski, Tadeusz Wieczorek

1972-1976     Karol Pacwa

1976-1988     Jan Jarociński

1988-1996     Joachim Bittner

1996-2006    Roman Burczak

IV-VIII 2006   Jan Pypeć

2006-2010    Roman Burczak

Jan Jarociński

Jan Jarociński

Roman Burczak

Roman Burczak

Tadeusz Wieczorek

Tadeusz Wieczorek